Ugrás a lényegre

Közlemény: Áramszünet a Schönherz kollégiumban

· 2 perc olvasmány

A kollégium üzemeltetőjének tájékoztatása szerint szombaton (12. 17.) reggel 8 és dél között a kollégium egész területén áramszünet várható. Ez érinti a KSZK szolgáltatásait is, így szerverszolgáltatások várhatóan péntek estétől, a hálózati szolgáltatások pedig szombat reggeltől nem lesznek elérhetőek egészen szombat délutánig.

Az érintett szolgáltatások:

 • Schönherz kollégium hálózata
 • sch.bme.hu domain alá tartozó szerverek, pl.:
 • Lothlorien (VIK Wiki, KSZK és Simonyi oldalak)
 • Wadon (körök honlapjai)
 • Satyr (alias centaur, felhasználói home-ok, home.sch, svn repository)
 • Balu (sch.bme.hu domain alatti levelezés)
 • Lists (sch.bme.hu alatti levelezőlisták)
 • Krtek (terminálszerver)
 • VPN
 • stb.
 • bár nem hozzánk tartozik, de nálunk van elhelyezve a Kir-Dev szervere is (VIR, profilok, körök)

A szerverek előző esti leállítása azért szükséges, mert szolgáltatásaink közül több egymásra épül és az adatvesztés elkerülése érdekében szeretnénk fokozatosan, a függőségeket figyelembe véve leállítani a gépeket. Ez kb. 10 ember összehangolt munkáját igényli, amely nem megvalósítható szombat reggel. Felmerült ugyan az időzített leállítás lehetősége, azonban ha ez bárhol félresiklik és egy szerver a másik, ráépülő szerver előtt áll le, az adatvesztést kockáztatjuk.

Az áramszünet után időbe telik visszakapcsolni a szolgáltatásokat, mivel meg kell várni amíg az egyes szerverek bebootolnak (mivel ezek többsége speciális alaplappal rendelkezik, így egy-egy gépnél több percet is igénybe vehet a folyamat), mielőtt a ráépülő szolgáltatásokat kiszolgáló gépeket indítanánk. A lehetőségeinkhez mérten igyekszünk minél hamarabb visszakapcsolni mindent.

Megértéseteket köszönjük!